Vajina Sıkılaştırma Yöntemleri kendi kendinize uygulayabileceğiniz egzersizler,daraltıcı ürün kullanımı ve cerrahi operasyonlar olarak ayrılır.Cerrahi operasyonlar son başvurulan yöntemdir ve ağır vakalarda kullanılır.


Kadınlar, bebeklerini sezaryen yerine normal doğumla dünyaya getirmek istiyorlar. Ancak, bazı kaygılar yüzünden son kararlarında mecburen sezaryene dönüyorlar. Bu kaygılardan bir de normal doğum sonrasında vajinada yaşanacak gevşeklik ve sarkma hâli. Çiftlerin cinsel hayatını olumsuz etkileyen bu durum, kadınların vücutlarından mutsuz olmalarına ve buna paralel olarak özgüvensizliğe de yol açıyor.

Vajina sıkılaştırıcı krem
Vajina sıkılaştırıcı krem


Operatör Doktor Bülent Cihantimur, doğum sonrasında kadınların yaşadıkları bu sorunun çaresinin gayet basit olduğunu belirterek, basit bir jinekolojik müdahaleyle sorunun kökten tedavi edildiğini belirtiyor. Vajinoplasti” adı verilen ve vajinanın onarılıp yenilenmesi amacıyla yapılan tıbbi müdahale ile kadınların vajinal kaslarının toparlandığını ifade eden Cihantimur, böylece çiftler arasındaki cinsel uyumsuzluk ve tatminsizlik gibi sorunların da ortadan kalktığını söylüyor.

external image bitkiselurunler.gif

Dr. Cihantimur, konuyla ilgili olarak şunları bilgileri de ekliyor: “Vajinoplasti veya daha basit ifadesiyle vajina sıkılaştırma ve toplanması işlemi, esas olarak, vajina iç duvarlarını ve dokuları yeniden şekillendirilerek daha sıkı bir vajina yapısı yaratmayı ifade ediyor. Vajina, başta doğum gibi sebeplerle veya doğuştan gevşek olabiliyor. Bu gevşeklik de hem estetik hem de cinsel sorunlar yaratıyor."


Kadınlarda tüm estetik konuları önem arzettiği gibi vajen estetiği de önem arzetmektedir. Vajınalarının darlığı durumu ve genişliği probleminden şikayetçi olan kadınlar çareyi çözüm arayışlarında arıyor. Yaptıkları araştırma sonucu karşılacakları birkaç alternatif var. Bunlar: jeller-kremler, kadın doğum uzmanından yardım, evde yapılabilecek egzersizler. . .


Bunlar arasında en doğru çözüm ve tedavi doktor tavsiyesi ile olurken dah çok daraltma hareketleri tercih edilmektedir. Bunda yöntemin etkili olmasının hatta bazı uzman dr tarafından dahi tavsiye edilmesinin rolü büyük.


Vajinanın geniş veya darlığının doğumla alakası var mı yok mu; yoksa yapısal nedenler ve genetik faktörlerinden dolayı mıdır tartışılır. Kegel egzersizleri kasları kuvvetlendiriyor daraltma sağlamadığını savunanlar da var. Ancak bu işe yaramıyor anlamına gelmiyor. Kaslar kuvvetlenince kısmen bir düzelme oluyor ama tamamen çözüm değil. Geniş mi dar mı anlamak çok da zor değil.


Vajinayı daraltmak için, keğel kaslarını çalıştırmalısınız. Bunuda şöyle yapabilirsiniz. Örneğin idrarınızı yaparken birden idrarınızı tutun, ve bu işlemi her tuvalet ihtiyacınızda en az 3-4 kez tekrarlayın, hangi kasları çalıştıracağınızı bu şekilde öğrenmiş olursunuz. Daha sonra ise, gündelik hayatınızda, otururken falanda yapma alışkanlığı getirirseniz belli bir zaman sonra vajina kasları hareketler sebebiyle, daralıyormuş.Kegel Egzersizleri Nedir Nasıl Yapılırİdrar Tutma Yöntemi İle Kegel Egzersizleri


En basit yöntem idrarınızı yaparken bu süre içinde 2 yada 3 defa tutup bırakmanızdır.Bu şekilde kasları nasıl kontrol edebileceğinizi zamanla pratik yaparak öğrenebilirsiniz.


Elektrotlar Yardımı İle Kegel Egzersizleri


Bazı bayanlar kas kontrollerini yeterince sağlayamadıkları için vajinal kasların belli gruplarına küçük elektrotlar ile eletrik verilerek hangi hareketin hangi kası çalıştığını öğrenmelerine yardımcı olunmaktadır.


Elinizin Yardımı İle Kegel Egzersizleri Yapmak


Adındanda anlaşılacağı gibi parmaklarınızın yardımı ile bu egzersizleri yaparak pratiğinizi geliştirebilirsiniz.Aynı idrar tutma yönteminde olduğu gibi parmağınız vaginanızın içindeyken sık bırak tekniğini uygulayarak kasların kontrolünü öğrenebilirsiniz.


Cinsel İlişki Sırasında Kegel Egzersizleri


Öncelikle daha önceki yöntemlerile vajinal kaslarınızı geliştirip yeterli pratik yaptıktan sonra bu yönetimi cinsel ilişki sırasında uygulayabilirsiniz.Dikkat edeceğiniz nokta partnerinizin hareketleri ile uyumu yakalamak olmalıdır.


Kegel egzersizle cinsel yaşam dışında idrar kaçırma,rahim sarkmasına ve doğuma hazırlanmada oldukça yararlı olup etkisi tecrübe eden kadınlar tarafından doğrulanmıştır. Egzersizlerden sonuç almaya başlamak için 3-5 hafta arasında düzenli olarak günde 10 dk yapılması önerilir.Gerçek sonuçlar ise ilk 5 ayın sonunda görülmeye başlamaktadır. Bu verilerin kişinin yapısına göre değişiklik göstereceğini unutmayınız.